Dopis z Iráku
červenec 2009

dopis z Iraku
dopis z Iraku
V roce 2000 jsme ještě obchodovali se sklem a také z Česka vyváželi hračky. Vyváželi jsme také loutky a krojované panenky, které se vyráběly kdesi na Moravě. V roce 2000 jsme dostali z Iránu faxem poptávku po panenkách. Ta poptávka byla divná už tím, že přišla z Iránu, ze země, kde se ženy musí chodit zahalené. A tam chtěli koupit blonďaté krojované panenky... Krátce poté přišel druhý fax od téže firmy z Iránu, kde nás žádali o pozvání, aby mohli přicestovat do Česka. Požádal jsem je tehdá o odfaxování kopií cestovních pasů. Šlo o čtyři muže ve věku 17 až 20 let. Samozřejmě se žádné pozvání nekonalo. Úmysly a důvody pro cestu do Česka byly zřejmě zcela jiné než nákup blonďatých krojovaných panenek.

Koncem roku 2001, krátce po teroristických útocích v New Yorku, jsme dostali dopis z Iráku, sousedícího s Iránem. Tehdá jsme sídlili v Praze v domě nedaleko Tančícího domu, který se nachází na Jiráskově nábřeží. Ačkoliv dopis nebyl určen pro nás, tak jej doručovatelka státního podniku Česká Pošta doručila k nám, místo do Tančícího domu. Dopis byl zajímavě adresován:

Tančící dům
Praha 2, Nové Mésto, Jiraskovo
náměstí 6 Přístup: tramvaj č. 17. 21
stanice Jiráskovo namesti
Česká republika

pod tím napsáno "Děkuji pošťákovi". Odesilatel jakýsi Fadhiln Abid sídlící v poštovní přihrádce 137 v Kufa-Najaf v Iráku.

Zajímavé bylo, že úřady České republiky se v té době holedbaly a všude psaly, jaká bezpečnostní opatření přijaly. Tím největším opatřením tehdá bylo postavení nepojízdného obrněného transportéru do ulice vedle Národního muzea v Praze. K němu úřednící postavili vojenskou hlídku, aby transportér nikdo neodcizil. Vzpomínám si, jak jim tenkrát z toho obrněného transportéru kdosi odmontoval koncová světla. A tak to byla asi veškerá bezpečnostní opatření, které české úřady zavedly.

U nás jsme zavedli jiná opatření. Všechna zásilky, které nebyly nahlášeny, se prosvěcovaly a ty podezřelé se jednoduše vracely. Tento dopis z Iráku jsme také prosvítili. Zajímavé bylo, že uvnitř nebyl žádný papír s textem, ale cosi sypkého. Dopis jsme neotevřeli, zavařili do plastové folie a donesl jsem jej na policejní stanici u botanické zahrady v Praze 2. Tamní policista na mne zíral co jsem mu to přinesl, třikrát jsem mu musel všechno a pomalu povědět, kde a jak jsem k dopisu přišel. Policista nic nepochopil a tak mne vyhodil a odmítl se se mnou bavit. Dopis jsem tedy odeslal do Londýna, odkud byl přeposlán do Seattlu v USA ke kontrole. Po čase jsme se dozvěděli, že obsah dopisu skrýval 22 gramů prudkého jedu.

Proč byl dopis poslán na adresu Tančícího domu není jasné. Snad jen proto, že architekt, který navrhoval Tančící dům, měl americké jméno...