Telefonní operátoři v Česku
leden 2009

telefonovani z Ceska
V polovině prosince roku 2008 k nám začaly chodit zprávy z Česka, že prý se k nám nelze dovolat, že prý naše telefonní čísla neexistují. Bylo to divné, připadalo mi, že možná někdo v Česku neumí telefonovat. Později, při návštěvě Prahy jsem zjistil totéž. Nemohl jsem se dovolat do naší kanceláře ani v Londýně, ani v Northamptonu. A co horšího, telefon mi hlásil, že naše čísla ve Spojeném království prý neexistují.

Podivná věc, poslal jsem majl do naší kanceláře v Londýně, co se děje. Asistentka mi zavolala obratem zpět do Prahy z našeho údajně neexistujícího telefonního čísla v Londýně a otázala se mne, co se mi stalo, že u nich je vše v pořádku. Takže vida, ze Spojeného království do Česka se volat dá, ale z Česka do Spojeného království nikoliv.

Jenže přišel leden 2009 a stav setrvalý. Z Česka se nelze dovolat do Spojeného království, nejen do naší kanceláře, ale na mnoho dalších telefonních čísel. Navštívil jsem prodejny pražského Vodafone s dotazem proč tomu tak je. Prodavači se mi snažili vysvětlit, že neumím telefonovat, že nemám roaming, ap. Položil jsem stejný dotaz Českým Radiokomunikacím, českému T-Mobile, Eurotelu a Českému Kyslíku. Většina z nich neodpověděla, Vodafon mi v březnu 2009 sdělil, že vše důkladně prověřil a naše telefonní čísla skutečně neexistují (!) a technici pražského Vodafonu jsou prý nejlepší technici na světě a musí to vědět (cituji slečnu v prodejně Vodafone v Tescu na Smíchově v Praze). Pracovnice z Českých Radiokomunikací mi sdělila koncem února 2009, že britští operátoři nemají podepsané smlouvy s českými operátory.

Dotázali jsme se britských telefonních operátorů, v prvé řadě British Telecom, jak to vlastně je, proč nemají smlouvy s českými telefonními operátory.

Odpověď byla překvapující: "S českými operátory smlouvy máme, ale češi dluží britským operátorům poplatky za propojování hovorů a dokud nevyrovnají dluhy, nebudou hovory z České republiky spojovány".

Zajimavá na celém problému je však skutečnost, že českým telefonním operátorům nejenže nevadí, že se nelze dovolat do Spojeného království, ale mají ještě tolik drzosti, že vám za nespojený a neuskutečněný hovor naúčtují poplatek.

S Českými Radiokomunikacemi mám ještě další zkušenost. Nevím jak je tomu dnes, ale v roce 2008 si České Radiokomunikace nechávali tisknout faktury u cizí společnosti. Tato společnost, jejíž jméno České Radiokomunikace utajují a nikdy se mi nepovedlo jej zjistit, měla chybně nastavený program pro tisk faktur. Docházelo k tomu, že když jsme celý měsíc nepoužili pevnou linku k telefonování, bylo výsledkem nulové DPH a stroj fakturu nevytiskl. K nám pak faktura přirozeně nedorazila. Zakrátko nato ovšem dorazila upomínka na úhradu internetových služeb spolu s pokutou Kč 51.- za zaslání upomínky. Vtipné.

Příčinu tohoto problému, tedy proč někdy faktura přijde a jindy ne, jsme řešili téměř celý rok 2008. České Radiokomunikace se v řešení neangažovali a nechali hledání problému na nás. Tehdy jsem komunikoval s paní Urbanovou na ředitelství Českých Radiokomunikací. Na Help Line jsem totiž jen slyšel jen záporné odpovědi typu "... to nemůžu, to mi počítač nevezme, to nesmím sdělit, to nevím, to netuším, nedokážu poradit, zavolejte si zítra ...". Vždycky jsem si říkal, že by se ten Help Line Českých Radiokomunikací mohl nazývat spíše Zpovědnice, kam se lidi chodí vybrečet, ale že by jim tam pomohli, to ani náhodou. Paní Urbanová mi tehdy vysvětlila, že České Radiokomunikace mají tři kategorie klientů a ona dělá podporu kategorii "A", což jsou velké společnosti se stovkami telefonnů, kdežto my, s jednou linkou, jsme pro ně nezajímaví a pro nás je vyčleněn Help Line se slečnami, které nic nevědí, nic neznají a nic netuší.

Ve Spojeném království tenhle zastaralý systém spočívající na zasílání papírových faktur poštou už dávno neexistuje. Každý klient telefonního operátora ve Spojeném království má svůj kontrolní panel, účet, přístupný přes Internet, přes uživatelské jméno a heslo. Tam si může nastavovat a měnit služby, kontrolovat kdy a kam volal, kolik protelefonoval, kdy a od koho měl jaké přijaté hovory. Počítač telefonního operátora mu tam každý měsíc vygeneruje fakturu v PDF formátu a zúčtuje si platbu přes bankovní kartu.

Když jsem se zeptal na podzim roku 2008 paní Urbanové, na ředitelství Českých Radiokomunikací, proč nemají takovýto systém, dozvěděl jsem se, že paní Urbanová neví a netuší....