Quo vadis wokna?

Wokna Neanderthal Technology
Vzpomínám si na dobu, když jsem měl první PCčko. Bylo to čistokrevný IBM XT s procesorem 4.77 MHz a neuvěřitelnými 128 kB paměti. Měli jsme na něm český textový editor T602 od Svazarmu (to byl Svaz pro spolupráci s armádou). Počítač měl oranžovou obrazovku Hercules a naše sekretářka na tomhle strojku dokázala napsat za hodinu průměrně 12 stran textu a vytisknout je na Epsonce. Ty napsaný dopisy jsme archivovali na veliký placatý diskety, takové černé čtverce cca 20 x 20 cm. Žádnou síť ten strojek neměl, pominu-li RS-232, ke který jsem urobil konvertor na smyčku k PDPčku.

ALE, dneska mají PCčka síťovky, internet, CDčka a hlavně skoro 1000x rychlejší procesor. Jen ta produktivita práce se nějak nezvýšila 1000x.... nebo víte o někom, kdo napíše a vytiskne 12000 stran textu za hodinu? :) Krom toho, nezdá se mi, že by se ty strojky používaly k něčemu výrazně jinému než onehdá... psaní přihlouplých dopisů, sestavování tabulek a reportů, které stejně nakonec nikdo nečte a samozřejmě ke hraní dementních her ...

Později, v době před-woknové si vzpomínám, že jsem už měl PCčko 386SX s 20 MHz procesorem a měl jsem internet. Prostě takový s modemem 2400 bps přes vytáčenou linku a připojoval jsem se na Gophery (které už dnes neexistují). Z těchto Gopherů jsem si stahoval z amerických univerzit různé výzkumné zprávy. Bylo to romantický a dobrodružný. Rychlost přenosu zprávy často klesla i na 100 bps, ale při troše štěstí se dalo přes noc leccos stáhnout.

Pak přišly wokna 3.0 které moc nefungovaly, po nich wokna 3.1 a 3.11. Ty byly relativně udržovatelné a nevyžadovaly každodenních updatů microsoftu. Jedině co tyhle wokna vyžadovaly, byl větší výkon procesoru. A od té doby jsou wokna stále složitější a každá nová verze woken vyžaduje ještě výkonnější procesor a ještě více megabytů paměti, aniž by mi to něco výrazně zásadního pozitivního přineslo.

Tak mám takový dojem, že naprostá většina výkonu procesoru současných PCček se spotřebuje pro existenci woken a nikoliv pro vlastní aplikaci a tedy pro mne. A také se mi zdá, že produktivita práce je stále stejná, jak za doby mého prvního PC-XT... Dokonce, často po updatech microsoftu se produktivita práce ještě sníží, neboť hledám a odstraňuji problémy woken... Když to tak půjde dál, za čas bude moje PC s 12 GHz procesorem patřit pouze woknům, které si po síti budou pěkně komunikovat s microsoftem a na nic jiného už nebude v mém PC místo. A můj 12 GHz procesor bude naprosto vytížen woknama a stejně nebude mít čas na nic jiného. Já na tom budu jakbysmet, protože budu stále řešit potíže woken ... A potom .... potom to celé vypnu vytažením šňůry ze zástrčky ve zdi a vrátím se k logaritmickému pravítku, notesu a tužce.